---
title: "Høj tilslutning til klubberne i Egedal"
description: "Egedal er den kommune i Danmark med den næsthøjeste andel af børn, som går i klub. ”Klubberne er med til at give vores børn et stærkt fællesskab”, siger udvalgsformand."
date: "2026-05-06"
created: "2026-05-06"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Om kommunen](https://egedalkommune.dk/om-kommunen)

                    [Presserum](https://egedalkommune.dk/om-kommunen/presserum)

                    [Pressemeddelelser](https://egedalkommune.dk/om-kommunen/presserum/pressemeddelelser)

                [Høj tilslutning til klubberne i Egedal](https://egedalkommune.dk/om-kommunen/presserum/pressemeddelelser/hoej-tilslutning-til-klubberne-i-egedal)

# Høj tilslutning til klubberne i Egedal

Egedal er den kommune i Danmark med den næsthøjeste andel af børn, som går i klub. ”Klubberne er med til at give vores børn et stærkt fællesskab”, siger udvalgsformand.

Klubben er et fritidstilbud til børn fra slutningen af 3. klasse til og med 7. klasse. Klubberne laver en lang række daglige aktiviteter og arrangerer både dagsture og længere ture i skoleferierne.

Egedals klubber ligger på 2. pladsen i forhold det procentvise antal børn, der er indskrevet. Dette er kun overgået af nabokommunen Allerød. I alt er omkring 2000 børn indmeldt i Egedal Kommunes otte klubber. Den 1. april 2026 startede ca. 550 nye børn fra 3. klasse i klubberne.

Formand for Familieudvalget i Egedal Kommune, Rikke Mortensen (RV), siger:

”Vi har et fantastisk klubtilbud i Egedal med gode fysiske rammer, god organisering samt super dygtige og engagerede medarbejdere og ledere. Klubberne betyder meget for børnenes fællesskaber og trivsel, og er med til at styrke Egedals identitet. Derfor glæder det mig, at der er så stor tilslutning.”

Klub Egedal gør meget ud af kvaliteten i det pædagogiske arbejde, og medarbejderne deltager løbende i kompetenceudvikling på Københavns Professionshøjskole. Klubberne sender desuden ca. én gang om året et spørgeskema til alle børn og unge samt deres forældre for at måle effekten af de pædagogiske tiltag.

Områdeleder for Klub Egedal, Hans-Christian ”Heinz” Grau Hansen siger:

”Vi ved, hvor stor betydning fællesskaber har for børn og unge og deres trivsel. Derfor er jeg vanvittig stolt af, at vi har så velfungerende klubtilbud i Egedal med så høj en dækningsgrad. Hver dag tilbyder vi muligheder for fællesskaber og masser af spændende aktiviteter og læring for vores børn og unge.”

Aktuelt har Klub Egedal sat et markant fokus på demokratisk dannelse blandt de 10–14-årige. Formålet er at støtte børn og unge i at forstå demokrati – ikke kun som en styreform, men som en måde at være sammen på. Som led i forløbet skal en gruppe af de unge deltage i Folkemødet på Bornholm i juni.

 Klub Egedal afholder desuden igen i år Klubfestival vi fredag d. 19. juni, hvor alle børn og unge samt deres forældre indbydes til en stor fest på Søhøjskolens område i Ølstykke. Der forventes at deltage 1200-1400 børn.

## Kontakt

### Christian Frederik Mortensen

Pressekonsulent

Christian.Mortensen@egekom.dk

### Ring til os

72596442
