---
title: "Ildsjælen fra Veksø: Finn Lustrup anerkendes for sit utrættelige arbejde"
description: "I år gik Egedal Kommunes Ildsjælepris til Finn Lustrup, en dedikeret borger, som gennem de seneste fire årtier har viet sin tid og energi til Veksøs fællesskab og udvikling."
date: "2024-12-09"
created: "2024-12-09"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Nyheder](https://egedalkommune.dk/nyheder)

                [Ildsjælen fra Veksø: Finn Lustrup anerkendes for sit utrættelige arbejde](https://egedalkommune.dk/nyheder/ildsjaelen-fra-veksoe-finn-lustrup-anerkendes-for-sit-utraettelige-arbejde)

# Ildsjælen fra Veksø: Finn Lustrup anerkendes for sit utrættelige arbejde

## Over 40 års frivilligt arbejde for fællesskabet

Siden 1980’erne har Finn Lustrup arbejdet målrettet og med stor dedikation for Veksø. Det er bl.a. hans indsats, der i dag ligger til grund for det stærke fællesskab og det blomstrende foreningsliv, byen nyder godt af. Hvis man skulle beskrive alle de projekter, initiativer og foreninger, Finn har været en del af, ville det kræve en hel weekend – så omfattende og varieret er hans engagement. Finns vedholdende arbejde for fællesskab og sammenhold har skabt en helt unik følelse af medejerskab blandt byens borgere.

## En personlig drivkraft og glæde ved at glæde andre

Finns eget syn på frivillighed er enkelt og jordnært. Han fortæller, at han aldrig har tænkt over sin rolle som frivillig, men at han finder stor glæde i at skabe glæde for andre. Det er netop byens borgere og deres anerkendelse, der har drevet ham gennem årene og fortsat motiverer ham til at arbejde for byens bedste.

"Jeg har nu boet i Veksø i mere end 40 år, og jeg har ikke fortrudt en eneste dag," fortæller Finn. Han understreger, at det tætte netværk, han har opbygget gennem sit frivillige arbejde, har beriget hans eget liv i høj grad.

## Stærkt samarbejde med kommunen og lokalsamfundet

En vigtig del af Finns succes som frivillig har været hans evne til at skabe stærke samarbejdsrelationer - både med kommunen og med lokalsamfundet. I sit arbejde har Finn fx altid prioriteret at få opbakning fra baglandet, inden han iværksatte nye initiativer. Borgerlauget i Veksø har spillet en central rolle i hans arbejde og været et vigtigt forum for at sikre, at alle interesser blev hørt og respekteret. Denne tilgang har været afgørende for Finns vedvarende succes og hans evne til at skabe initiativer, der samler byen om fælles mål og visioner.

## Udvikling og nye initiativer i Veksø

Finn har altid set det som en naturlig del af sit frivillige engagement at styrke byens sammenhold og udvikling. Sammen med andre engagerede borgere har han stået bag flere store projekter, blandt andet med Tytter Helms i udgivelsen af bogen ”Veksø Historiske Glimt” i samarbejde med Historisk Arkiv. Finn udtaler i den forbindelse: "Det lykkedes dengang via fonde og støtte fra byens foreninger at få penge nok til at få den trykt. Det gjorde, at vi kunne give alle husstande bogen som en gratis gave. Bogens indhold gjorde, at rigtig mange fik blik for kvaliteterne i den by, de boede i – en by som er værd at kæmpe for."

Desuden har Finn været en af drivkræfterne bag etableringen af en ny skov: "I flere år havde jeg tænkt på, at Veksø manglede en skov. Sammen med Nicolaj Bach og Marianne Lønning indsendte vi et forslag til borgerbudgettet og søgte penge til anlæg af en skov for enden af Kirkebakken." Takket være hans og de andre ildsjæles indsats har Veksø fået bevilget 32.000 kr. til skovprojektet, og endnu mere positivt har [Skov- og Naturstyrelsen besluttet at støtte plantningen af ikke blot én](https://egedalkommune.dk/nyheder/stor-opbakning-til-ny-skov-i-veksoe "Skov- og Naturstyrelsen besluttet at støtte plantningen af ikke blot én"), men to skove i området.

Finn glæder sig også over de nye foreninger og fællesskaber, der er blomstret op i byen i de senere år, såsom Veksøs Grønne Fællesskaber og Salon 8. marts. Han ser dem som afgørende bidrag til byens fortsatte udvikling og fællesskab.

Tiden står heldigvis ikke stille i Veksø. Der er andre, der vil fællesskabet. På det sidste er der kommet nye foreninger til byen. Dem hilser jeg meget velkommen, da de er med til at give byen sin sjæl.

                Finn Lustrup, vinder af dette års Ildsjælepris.

## En inspirerende rollemodel for fremtidens ildsjæle

Trods udfordringer med helbredet, som nu begrænser hans fysiske deltagelse, er Finn Lustrup stadig aktiv i lokalsamfundet, hvor han bidrager på andre måder. "Jeg vil stadig gerne bidrage til fællesskabet, men mit helbred har desværre givet mig begrænsninger i at kunne deltage fysisk, men så prøver jeg at kunne bidrage på anden vis. Arbejde og børn fylder rigtig meget i livet, og det har det også gjort i mit, men før du aner det, er det slut. Børnene er flyttet hjemmefra, og arbejdslivet slutter. Hvad så? Er livet så bare at se TV og nippe rosé, lidt samvær med nære venner og børnebørn?"

Mit aktive fritidsliv gjorde overgangen til pensionistlivet uden at der blev skabt et tomrum. Nu kunne jeg bruge mere tid på det, der interesserede mig, uden at det gik ud over nattesøvnen, og jeg fik endda overskud til at involvere mig i noget nyt.

                Finn Lustrup, vinder af dette års Ildsjælepris.

Han opfordrer alle til at engagere sig i foreningslivet og opleve glæden ved at være en del af et fællesskab: "Mit råd er, at man involverer sig i en eller anden form for foreningsarbejde. Det vil styrke det mentale liv, og så bliver der noget at sætte i stedet for arbejdslivet, når den tid kommer. Man kunne også holde øje med, når der efterlyses folk til at hjælpe til ved et arrangement en enkelt dag eller i kortere perioder. At gøre det vil give selvtilfredshed, og oveni får man i tilgift nye bekendtskaber."

Finns utrættelige engagement og dedikation gjorde ham til en oplagt vinder af [Ildsjæleprisen](https://egedalkommune.dk/mit-liv/kultur-fritid-og-idraet/frivillige-og-foreninger/sammen-om-frivilligheden "Ildsjæleprisen"), og hans mangeårige indsats er en inspiration for kommende generationer af frivillige. Finn Lustrup har vist, hvad det vil sige at være en ægte ildsjæl, og vi i Egedal Kommune er dybt taknemmelige for hans bidrag til Veksø og lokalsamfundet.

![2024: Finn Lustrup vinder af Ildsj&#xE6;leprisen 2024](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/fe9edc30-5cf1-48dd-efc4-08dcfd846118?width=800)2024: Finn Lustrup vinder af Ildsjæleprisen 2024

![1997: En af Veks&#xF8; Amat&#xF8;r Teaterforening af 1985s store succesnumre var som Sussi og Leo, hvor jeg spillede sammen med Lone Becker.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/1393dd68-463a-40fd-efb5-08dcfd846118?width=800)1997: En af Veksø Amatør Teaterforening af 1985s store succesnumre var som Sussi og Leo, hvor jeg spillede sammen med Lone Becker.

![2015: Jeg har ogs&#xE5; ansvaret for klubbens hjemmeside www.fastelavn.net (Danmarks st&#xF8;rste fastelavnsside), og det afstedkom, at jeg blev inviteret til at v&#xE6;re med i GO`aften Danmark som Jesper F&#xE5;rekylling. Mit kostume til temaet: Fra alle os i 2015 ](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/56378337-fee2-49d3-efa9-08dcfd846118?width=800)2015: Jeg har også ansvaret for klubbens hjemmeside www.fastelavn.net (Danmarks største fastelavnsside), og det afstedkom, at jeg blev inviteret til at være med i GO`aften Danmark som Jesper Fårekylling. Mit kostume til temaet: Fra alle os i 2015

![2013: Vi blandede os i kommunalvalget i 2013 ved at h&#xE6;nge vores egne valgplakater op, og vi fik dem op i lygtep&#xE6;lene f&#xF8;r politikerne.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/301fa500-cee8-4773-efaa-08dcfd846118?width=800)2013: Vi blandede os i kommunalvalget i 2013 ved at hænge vores egne valgplakater op, og vi fik dem op i lygtepælene før politikerne.

![2023: I revyen 2023 havde vi nummeret &#x27;Kendis&#x27;, hvor bl.a. Diana Enghave optr&#xE5;dte med mig. ](https://egedalkommune.dkhttps://cdn.moliri.dk/image/moliri-public/egedalkommune/thumbnail?filename=2023.11.01---7--Veks%c3%b8-revyen-2013-Nye-boller-p%c3%a5-suppen-Nummeret-Kendis.-Sammen-med-Diana-Enghave.jpg&folderPath=Nyheder&width=800)2023: I revyen 2023 havde vi nummeret 'Kendis', hvor bl.a. Diana Enghave optrådte med mig.

![1991: I starten optr&#xE5;dte jeg ofte i kvindekostumer i Veks&#xF8; revyen. Susanne Bjerrehus var meget aktuel p&#xE5; det tidspunkt.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/f3554c6a-6990-4af6-efab-08dcfd846118?width=800)1991: I starten optrådte jeg ofte i kvindekostumer i Veksø revyen. Susanne Bjerrehus var meget aktuel på det tidspunkt.

![2006: Som v&#xE6;rt for Fugleskydningen i 2006 var jeg med til at arrangere en tur til Vandt&#xE5;rnet forud for selve skydningen.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/f10df0ab-3ff6-43bc-efb7-08dcfd846118?width=800)2006: Som vært for Fugleskydningen i 2006 var jeg med til at arrangere en tur til Vandtårnet forud for selve skydningen.

![2015: Hovedtemaet til fastelavn bygges i Slagterg&#xE5;rden, og det kan ofte v&#xE6;re meget koldt. Her l&#xE6;gger jeg sidste h&#xE5;nd p&#xE5; en vogn til temaet &quot;Fra alle os&quot;](https://egedalkommune.dkhttps://cdn.moliri.dk/image/moliri-public/egedalkommune/thumbnail?filename=2015.02.14-Fastelavn-i-Slagerg%c3%a5rden-Sidste-h%c3%a5nd-p%c3%a5-optoget.jpg&folderPath=Nyheder&width=800)2015: Hovedtemaet til fastelavn bygges i Slagtergården, og det kan ofte være meget koldt. Her lægger jeg sidste hånd på en vogn til temaet "Fra alle os"

![2005: Jeg har deltaget rigtig mange gange i Fugleskydningen i Veks&#xF8;, og i 2005 opn&#xE5;ede jeg at blive Fuglekonge i den dav&#xE6;rende Skibstedhal. ](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/74e331b9-f489-4216-efb2-08dcfd846118?width=800)2005: Jeg har deltaget rigtig mange gange i Fugleskydningen i Veksø, og i 2005 opnåede jeg at blive Fuglekonge i den daværende Skibstedhal.

![2024: Historisk Arkiv. Min opgave lige nu er at klippe ud fra Lokalavisen materiale vedr. den gamle Stenl&#xF8;se Kommune.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/cafe768d-4672-42b1-efae-08dcfd846118?width=800)2024: Historisk Arkiv. Min opgave lige nu er at klippe ud fra Lokalavisen materiale vedr. den gamle Stenløse Kommune.

![1989: Siden 1987, hvor vi fik mulighed for at optr&#xE6;de p&#xE5; Veks&#xF8; Kro, har jeg v&#xE6;ret med i samtlige produktioner heriblandt 20 teaterforestillinger og 36 revyer. Revy nr. 37 opf&#xF8;res her i efter&#xE5;ret 2024.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/727fde7b-679e-4126-efa7-08dcfd846118?width=800)1989: Siden 1987, hvor vi fik mulighed for at optræde på Veksø Kro, har jeg været med i samtlige produktioner heriblandt 20 teaterforestillinger og 36 revyer. Revy nr. 37 opføres her i efteråret 2024.

![2019: N&#xE5;r figurerne til fastelavnsoptoget skal males, indkalder jeg til figurmaling p&#xE5; kroen, hvor jeg p&#xE5; forh&#xE5;nd har lagt fotos frem at male efter.](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/6e9b87bb-ec58-4aad-efa8-08dcfd846118?width=800)2019: Når figurerne til fastelavnsoptoget skal males, indkalder jeg til figurmaling på kroen, hvor jeg på forhånd har lagt fotos frem at male efter.

![2015: Her et foto fra optoget 2015 som Jesper F&#xE5;rekylling ved siden af figuren Jesper F&#xE5;rekylling. ](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/b0a7f93b-2df2-495a-efac-08dcfd846118?width=800)2015: Her et foto fra optoget 2015 som Jesper Fårekylling ved siden af figuren Jesper Fårekylling.

## Vil du også være frivillig?

Er du blevet inspireret af Finns historie, og vil du også være frivillig, men ved du ikke, hvem du skal kontakte? Så gå ind på [egedalkommune.dk/blivfrivillig](https://admin.moliri.dk/MOLIRIPAGE/1a584808-b323-469e-bddb-d82ac4ddc53d "egedalkommune.dk/blivfrivillig") og læs de gode råd til, hvordan du kan blive frivillig.

## Kontakt

### Kultur og Fritid

Dronning Dagmars Vej 200

                                3650 Ølstykke

### Ring til os

[7259 7656](tel:7259%207656)

### Skriv til os

[Skriv til os via digital post (borger)](https://post.borger.dk/send/16d885c7-5ceb-43d4-ab10-5fb5ccfa9dab/0d54c00a-ba00-4bb7-a687-4eecef23d413/)
