---
title: "Ferie- og skolestartshjælp til udsatte børnefamilier"
description: "Sommeren nærmer sig med både skolestart og ferie. Det er en tid med glæde og forventninger i mange familier, men også en tid, der kan give økonomiske bekymringer i udsatte familier. Derfor tilbyder Dansk Folkehjælp igen i år støtte til dem, der har brug for en hjælpende hånd."
date: "2026-03-30"
created: "2026-03-30"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Nyheder](https://egedalkommune.dk/nyheder)

                [Ferie- og skolestartshjælp til udsatte børnefamilier](https://egedalkommune.dk/nyheder/ferie-og-skolestartshjaelp-til-udsatte-boernefamilier)

# Ferie- og skolestartshjælp til udsatte børnefamilier

Sommeren nærmer sig med både skolestart og ferie. Det er en tid med glæde og forventninger i mange familier, men også en tid, der kan give økonomiske bekymringer i udsatte familier. Derfor tilbyder Dansk Folkehjælp igen i år støtte til dem, der har brug for en hjælpende hånd.

                            [Søg om hjælp hos Dansk Folkehjælp her (1.-30. april 2026)](https://ansogning.folkehjaelp.dk/)

## **Skolestartshjælp til de yngste skolebørn**

Når et barn skal starte i 0. klasse, er det ofte en stor begivenhed – både følelsesmæssigt og økonomisk. For forsørgere med lav indkomst kan det være svært at få råd til de nødvendige ting som skoletaske, penalhus, tøj og sko. Derfor tilbyder Dansk Folkehjælp skolestartshjælp i form af gavekort, så børnene kan få en god og værdig begyndelse på deres skoleliv. Hjælpen gives som gavekort til nødvendige skoleartikler og tøj. Der er åbent for ansøgninger i perioden 1. april til 30. april 2026.

## **Feriehjælp: En uges pause fra hverdagen**

Ud over skolestarthjælp tilbyder Dansk Folkehjælp også feriehjælp – en uge på feriecenter i Danmark for familier, der normalt ikke har mulighed for at tage på ferie. Hvert år får knap 4.000 personer glæde af dette tilbud, som skabes i samarbejde med ulønnede frivillige og lokalafdelinger over hele landet.

Ferieopholdene finder sted i folkeskolens sommerferie (ugerne 26–31) og inkluderer ophold i egen ferielejlighed, fællesskab med andre familier og sjove aktiviteter for både børn og voksne. Det handler om at skabe gode minder, styrke fællesskabet og give børn og forældre en tiltrængt pause fra en ofte udfordrende hverdag. Der er åbent for ansøgninger i perioden 1. april til 30. april 2026.

## **Hvem kan søge?**

For at komme i betragtning til enten ferie- eller skolestarthjælp, skal familien opfylde følgende kriterier:

- Du skal være enlig forsørger eller samboende/gift, hvor begge voksne er på overførselsindkomst
- Du/I skal modtage én af følgende ydelser:
 Kontanthjælp, ledighedsydelse, ressourceydelse, revalideringsydelse, SU, sygedagpenge eller førtidspension.
- Du/I skal have hjemmeboende børn under 18 år

Alle ansøgninger kontrolleres af de sociale myndigheder i bopælskommunen, så hjælpen gives til de familier, der har størst behov.

## **Del budskabet**

Kender du en familie, der kunne få gavn af denne hjælp? Dansk Folkehjælp opfordrer alle til at sprede budskabet, så ingen, der har brug for støtte, går glip af muligheden. Frivillige og hjælpsomme borgere spiller en vigtig rolle i at nå ud til dem, der ellers ikke selv ville søge.

Ansøgningsperioden for både feriehjælp og skolestartshjælp er fra den 1. april - 30. april 2026.

## Har du nogle spørgsmål?

Så ring til Dansk Folkehjælp på 70 220 230. Telefontiden er mandag-torsdag kl. 9-12 og 13-16 og fredag kl. 9-12.

Læs også mere på [Folkehjaelp.dk](https://www.folkehjaelp.dk/ "Folkehjaelp.dk")

![](https://egedalkommune.dk/i/MOLIRIMEDIA/995e11e1-1800-4930-3ab0-08dc57ab2092?width=800)
