Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

Fejring af de færdiguddannede kontorassistenter

De netop færdiguddannede kontorassistenter i Egedal Kommune blev i denne uge fejret med flotte taler, blomster og klapsalver fra de mange fremmødte familiemedlemmer og kollegaer, der var mødt op for at lykønske vores færdiguddannede kontorassistenter med deres flotte resultater.

Camilla, Jonas og Malou kan i dag kalde sig færdiguddannede kontorassistenter indenfor offentlig administration – og dét skulle fejres! Og det var flotte ord, de fik med på vejen af borgmester Vicky Holst Rasmussen, der lykønskede de tre nyuddannede kontorassistenter for deres flotte indsats gennem de seneste 2 år i Egedal Kommune.

- En kontoruddannelse kan føre til rigtig mange ting. I lærer om alt fra bogføring, sagsbehandling, løn og mange andre vigtige kommunale arbejdsopgaver. Men I lærer også, hvad der skal til for at arbejde i en stor, politisk organisation, hvor meget hele tiden er under forandring. I står i dag med resultatet af flere års anstrengelser – hvoraf de seneste har været her i Egedal Kommune. Jeres vejledere har undervejs sørget for, at I er blevet godt klædt på og har nået jeres mål. Og det har I klaret flot!, fortalte Vicky, inden hun gav ordet videre til HK-fællestillidsrepræsentant Hanne Appelgreen, som har fulgt eleverne hele vejen.

Bringer nyt liv ind i organisationen

Med en god portion humor og en lille tåre i øjenkrogen fortsatte Hanne fejringen af de tre – nu tidligere – kontorelever, som hun har fulgt helt fra begyndelsen af deres ansættelse.

Vores elever bringer altid nyt liv ind i organisationen. Det er helt fantastisk. Jeg elsker at være sammen med jer, for der er altid smil og latter og vanvittige gode historier. I har klaret jer flot gennem jeres elevtid og med jeres fagprøver og I sidder nu med det endelige bevis på, at I har gennemført en erhvervsuddannelse, fortalte Hanne, inden hun fortsatte med en personlig tale til dem hver især med flotte ord fra deres vejledere og kollegaer, der gennem de seneste to år i dén grad har nydt deres gode humør, flotte indsats og gå-på-mod.

Eleverne fortæller

Camilla har i sin elevperiode været i to områder i kommunen; i Jobcenter og ydelse og i Social og handicap. Og der har ikke været nogen tvivl hos Camillas kollegaer om, hvorvidt hendes hjerte brænder for at hjælpe andre.

Jonas har i sin elevperiode været i to områder i kommunen; i Klima, natur og miljø og i Økonomi. Og det er især i sidstnævnte område, at Jonas har fundet sin interesse. Og heldigvis for os, har Jonas valgt at takke ja til et vikariat i netop Økonomi.

Malou har i sin elevperiode været i tre forskellige områder i kommunen; i Borgerservice, i Sundhed og omsorg og i vores lønafdeling. Borgerne har bl.a. haft mulighed for at møde Malou, da hun har siddet i receptionen i vores Sundhedscenter og hjulpet vores borgere godt på vej til deres træningstilbud og hjulpet dem med spørgsmål om fx hjælpemidler. Malou har også fået tilbudt et vikariat i Løn.

Vi nåede lige at fange to af de tre færdiguddannede kontorassistenter, inden de skulle videre og fortsætte fejringen med deres familie, venner og kollegaer. De fortalte om deres elevtid:

Camilla:

Jeg har virkelig været glad for min tid her i Egedal Kommune. Desværre er der ikke nogen ledig stilling lige pt., men jeg vil meget gerne tilbage hertil.

Dét som jeg har været særligt glad for, er helt sikkert menneskerne. Især mine skønne vejledere og Eva, vores overordnede elevansvarlig. Jeg har også været glad for at arbejde i det åbne, lyse kontormiljø og det har været spændende at komme rundt omkring i forskellige dele af organisationen.

Jonas:

Jeg synes, det har været en god og lærerig tid som elev i Egedal Kommune. Det med at man kommer lidt rundt i organisationen er meget givende, da mange elever godt kan være lidt i tvivl over, hvor de i sidste ende gerne vil ende. Samt at man får et indblik i nogle forskellige centre og deres arbejdsopgaver.

Sammenholdet internt blandt elever, synes jeg har været en af de bedste ting. Vi har støttet og hjulpet hinanden på kryds og tværs. Derudover synes jeg, det sociale har været planlagt og udført til punkt og prikke af vores overordnede elevvejleder, Eva 😊

Interesseret i at blive elev i Egedal Kommune?

Er du blevet interesseret i at høre mere om at blive elev hos Egedal Kommune, så kan du læse mere på Bliv elev i Egedal Kommune

Kontakt

HR

Dronning Dagmars Vej 200
3650 Ølstykke
hr@egekom.dk

Hold dig opdateret

Tilmeld dig nyt fra Egedal Kommune

Find os

Dronning Dagmars Vej 200
3650 Ølstykke

Egedal Rådhus er åbent

Mandag - torsdag 8-19
Fredag 8-15

CVR-nr.: 29188386
Kommunenummer: 240

Telefon: 7259 6000

Åbningstider i Borgerservice

Mandag 8 - 14
Tirsdag 10 - 14
Onsdag Lukket
Torsdag 10 - 17.30
Fredag 10 - 12

Åbningstider i Egedal Sundhedscenter

Mandag - Torsdag 8 - 16
Fredag 8 - 15

Følg os på de sociale medier