---
title: "Botilbud arrangerer stor, fælles gåtur for alle"
description: "Lørdag den 22. august inviterer Egedal Kommunes botilbud Skelhøj og Søvænge igen til en fælles gåtur på 1,5 kilometer i naturen omkring Ølstykke Fritidsområde. Alle er velkomne, og det er gratis at deltage."
date: "2026-05-27"
created: "2026-05-27"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Nyheder](https://egedalkommune.dk/nyheder)

                [Botilbud arrangerer stor, fælles gåtur for alle](https://egedalkommune.dk/nyheder/botilbud-arrangerer-stor-faelles-gaatur-for-alle)

# Botilbud arrangerer stor, fælles gåtur for alle

Lørdag den 22. august inviterer Egedal Kommunes botilbud Skelhøj og Søvænge igen til en fælles gåtur på 1,5 kilometer i naturen omkring Ølstykke Fritidsområde. Alle er velkomne, og det er gratis at deltage.

Gåturen starter ved Ølstykkehallen kl. 11.00 med fælles opvarmning ved DCT Dans fra Stenløse og derefter gåtur i nærområdet. Der er en gratis T-shirt til alle deltagere, som bestilles ved tilmelding og udleveres ved ankomst til hallen. Ved målstregen er der vand, müslibarer, medaljer og gratis pølser til alle.

## Afholdes for anden gang

Gå for Fællesskabet blev første gang afholdt i 2025, hvor mere end 250 mennesker deltog. Baggrunden var, at beboerne fra Skelhøj og Søvænge ikke havde fået billetter til Royal Run, på trods af at have ventet flere timer i billetsalget. Derfor arrangerede beboerne deres egen fælles gåtur for alle.

 Emilie Jensen, som er socialpædagog og faglig koordinator på Skelhøj, fortæller:

 ”Beboerne har fået billetter til Royal Run i år, men har ønsket at gentage succesen med gåturen. Beboerne vil med gåturen skabe et ligeværdigt fællesskab, hvor den enkelte uanset alder eller funktionsnedsættelse kan være en del af en begivenhed, der inkluderer alle – ikke kun mennesker med handicap.”

##  Håber på stor opbakning

Det er borgmester Birgitte Neergaard-Kofod, som byder velkommen og sætter gåturen i gang. Hun ser frem til dagen:

”Jeg er imponeret over både beboere og medarbejdere, som med stort overskud har skabt en begivenhed til glæde for Egedals borgere, hvor alle kan være med på deres egne præmisser. Jeg håber, at mange, f.eks. børnefamilier, plejehjem, og foreninger har lyst til at deltage og være med til at skabe en fantastisk dag.”

Af hensyn til bestilling af T-shirts, medaljer og pølser, skal man [tilmelde sig på forhånd via Place2book ved at klikke her.](https://place2book.com/da/sw2/sales/qrmx4te6lk "tilmelde sig på forhånd via Place2book ved at klikke her.") ****

Sidste frist for at sikre sig billetter er tirsdag den 30. juni 2026 kl. 16.00.

[Tilmeldingslink](https://place2book.com/da/sw2/sales/qrmx4te6lk)

## Fakta: Om Skelhøj og Søvænge

Botilbuddene Skelhøj, beliggende i Veksø, og Søvænge, beliggende i Ølstykke, er Egedal Kommunes to botilbud til voksne med nedsat fysisk eller psykisk funktionsniveau.

[Læs mere om Skelhøj og Søvænge her.](https://egedalkommune.dk/MOLIRIPAGE/a014d6e2-56bc-48be-a266-b7f36f77b37e "Læs mere om Skelhøj og Søvænge her.")
