---
title: "Detaljevisning"
date: "2025-11-05"
created: "2023-11-13"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Demokrati og indflydelse](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse)

                    [Bliv hørt og få indflydelse](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse)

                    [Høringer og afgørelser](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser)

                [Detaljevisning](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/detaljevisning)

Dispensation

# Dispensation fra fortidsmindebeskyttelseslinjerne

Klima, natur og miljø

                        [Tilbage](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/)

                                        [Tilbage](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/)

**Dispensation fra fortidsmindebeskyttelseslinjerne**

Vi har givet dispensation til at opføre en tilbygning til enfamiliehuset bestående af 87 m² bolig og 24 m² overdækning på Lundevej 1, Hove, 2765 Smørum, matr.nr. 5ab Hove By, Smørum.

Vi har givet dispensationen efter naturbeskyttelseslovens § 65, stk. 2. Sagsnummer 24/17126.

Vi har offentliggjort dispensationen 16. september 2025.

Klagefristen er 4 uger fra denne dato.

Hvis du har spørgsmål til afgørelsen, kan du skrive til byggesag@egekom.dk.

**Hvis du vil klage**

Hvis du ønsker at klage over denne afgørelse, skal du klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet. Det står i naturbeskyttelseslovens § 78. Klagen skal være indgivet inden 4 uger efter, at afgørelsen er meddelt. Er afgørelsen offentligt bekendtgjort, regnes klagefristen dog altid fra offentliggørelsen. Hvis klagefristen udløber på en lørdag eller en helligdag, forlænges fristen til den følgende hverdag. Det står i naturbeskyttelseslovens § 87.

I tilfælde, hvor vi indirekte træffer en afgørelse og dermed ikke meddeler og offentliggør den, regnes fristen fra det tidspunkt, hvor klageren har fået kendskab til afgørelsen.

Du skal benytte klageportalen, som du kan finde på [borger.dk](https://www.borger.dk "borger.dk") eller [virk.dk](https://www.virk.dk "virk.dk"). Du logger på klageportalen med MitID. Din klage er indgivet, når den er tilgængelig for os via klageportalen. I klageportalen bliver din klage automatisk først sendt til os. Hvis vi fastholder afgørelsen, sender vi klagen videre til behandling i Miljø- og Fødevareklagenævnet via klageportalen. Du får besked, når vi har videresendt din klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet.

Når du klager, skal du betale et gebyr på 900 kr. for borgere og 1.800 kr. for virksomheder, foreninger, organisationer og offentlige myndigheder. Miljø- og Fødevareklagenævnet opkræver først klagegebyret, hvis vi beslutter at fastholde afgørelsen og videresender klagen til Miljø- og Fødevareklagenævnet.

Miljø- og Fødevareklagenævnet afviser din klage, hvis du sender den uden om klageportalen, medmindre du er blevet fritaget for brug af klageportalen. Hvis du ønsker at blive fritaget for at bruge klageportalen, skal du sende en  begrundet anmodning til Miljø- og Fødevareklagenævnet. Miljø- og Fødevareklagenævnet afgør herefter, om du kan fritages for at bruge klageportalen. [Se betingelserne for at blive fritaget](https://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/miljoe-og-foedevareklagenaevnet/til-foersteinstanser/fritagelse-fra-klageportal/ "Se betingelserne for at blive fritaget")

Læs mere om at klage på [Miljø- og Fødevareklagenævnet hjemmeside](https://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/miljoe-og-foedevareklagenaevnet/vejledning/ "Miljø- og Fødevareklagenævnet hjemmeside").

Miljø- og Fødevareklagenævnet afgør din klage. Du kan ikke klage over Miljø- og Fødevareklagenævnets afgørelse til anden administrativ myndighed.

Klagen har opsættende virkning, medmindre Miljø- og Fødevarenævnet bestemmer andet.

Dem, der kan klage, er ifølge naturbeskyttelseslovens § 86 følgende:

- Adressaten (modtageren) for afgørelsen.
- Ejer af ejendommen.
- Offentlige myndigheder.
- En berørt nationalparkfond oprettet efter lov om nationalparker.
- Lokale foreninger og organisationer, som har en væsentlig interesse i afgørelsen.
- Landsdækkende foreninger og organisationer, hvis hovedformål er beskyttelse af natur og miljø.
- Landsdækkende foreninger og organisationer, som efter deres formål varetager væsentlige rekreative interesser, når afgørelsen berører sådanne interesser.

Hvis du ønsker at indbringe afgørelsen for domstolene, skal det ske inden 6 måneder fra afgørelsens offentlige bekendtgørelse. Det står i naturbeskyttelseslovens § 88.

## Informationer

                                            Start

                                            16.09.2025

                                                Slut

                                                14.10.2025

                                            Kategori

                                            Klima, natur og miljø

                                            Område

                                            Hove

## Dokumentation & Tilladelser

- [94067-25 Dispensation fra fortidsmindebeskyttelseslinjerne.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/94067-25_dispensation_fra_fortidsmindebeskyttelseslinjerne_My12.pdf)

## Abonnér på Høringsportalen

Har du lyst til at få opdateringer på høringer direkte i din indbakke? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor vi løbende holder dig opdateret

                                        [Tilmeld](https://egedalkommune.dk/tilmeld-nyhedsbrev)
