---
title: "Detaljevisning"
date: "2025-11-05"
created: "2023-11-13"
---

[Hjem](https://egedalkommune.dk/)

                    [Demokrati og indflydelse](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse)

                    [Bliv hørt og få indflydelse](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse)

                    [Høringer og afgørelser](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser)

                [Detaljevisning](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/detaljevisning)

Høring

# Miljøvurdering af projekter. Regnvandsbassiner i Kildedal

Klima, natur og miljø

                        [Tilbage](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/)

## Her kan du se mere om den kommende miljøvurderingsproces således, at du har mulighed for at følge med i processen samt deltage i den offentlige debat i det omfang du eventuelt ønsker.

                                        [Tilbage](https://egedalkommune.dk/demokrati-og-indflydelse/bliv-hoert-og-faa-indflydelse/hoeringer-og-afgoerelser/)

Novafos A/S har som bygherre søgt om tilladelse til projekter for regnvandsbassiner i Kildedal i Ballerup Kommune og Egedal Kommune efter reglerne i miljøvurderingsloven (LBEK. nr. 4 af 03.01.2023, Lov om miljøvurdering af planer og programmer og af konkrete projekter (VVM)). Der gennemføres miljøvurdering og følgende projekter er omfattet.

1. Regnvandsbassin A1, matr. nr. 3c og 3h, begge Smørumnedre By, Smørum (Egedal Kommune)

2. Regnvandsbassin U22, matr. nr. 3l, Sørup By, Måløv (Ballerup Kommune)

3. Regnvandsbassin U23, matr. nr. 9a, Sørup By, Måløv (Ballerup Kommune)

4. Regnvandsbassin U24, matr. nr. 4a og 4q, begge Sørup By, Måløv (Ballerup Kommune)

5. Regnvandsbassin U25, matr. nr. 3b, Sørup By, Måløv (Ballerup Kommune)

Ballerup Kommune og Egedal Kommune har sendt nedenstående afgrænsningsudtalelse, høringsnotat og høringssvar til bygherre og dennes rådgiver. Indarbejdelsen af høringssvarene fremgår af bilag til afgrænsningsudtalelsen.

**Miljøvurderingsprocessen**

Projekter, der kan forventes at få væsentlige indvirkninger på miljøet, er omfattet af reglerne i miljøvurderingsloven. Disse projekter må ikke påbegyndes, før de er miljøvurderet, og der er meddelt bygherren en tilladelse til at påbegynde projektet. Det kaldes en § 25 tilladelse.

Miljøvurderingen af et konkret projekt, der før hed en VVM-proces, skal sikre, at der bliver taget hensyn til miljøet under planlægningen af anlægsprojekter, der kan forventes at påvirke miljøet væsentligt. Bygherren skal som led i miljøvurderingsprocessen fremlægge en miljøkonsekvensrapport for projektet. Formålet med rapporten er at give det bedst mulige grundlag for både den offentlige debat og for myndighedens egen miljøvurdering af projektet.

Som første trin i miljøvurderingsprocessen har der været afholdt en offentlighedsfase om afgrænsningen af indholdet i den miljøkonsekvensrapport, som bygherre skal udarbejde. Kommunerne har modtaget 3 høringssvar. Indarbejdelsen af høringssvarene fremgår, som bilag til afgrænsningsudtalelsen.

**Næste skridt**

Når bygherren har afleveret miljøkonsekvensrapporten, tager kommunernes respektive kommunalbestyrelser stilling til et udkast til § 25 tilladelse, der efterfølgende sendes i offentlig høring, inden der træffes endelig afgørelse om, hvorvidt der kan gives tilladelse til at projektet må føres ud i livet. Høringen bliver offentliggjort på kommunernes hjemmesider.

## Informationer

                                            Start

                                            20.06.2025

                                                Slut

                                                20.06.2025

                                                Høring id

                                                24/1040

                                            Kategori

                                            Klima, natur og miljø

                                            Område

                                            Veksø, Ganløse , Knardrup, Smørumovre, Kildedal

## Dokumentation & Tilladelser

- [Afgrænsningsudtalelse\_regnvandsbassin projekterne 20 juni 2025.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/afgr&#xE6;nsningsudtalelse_regnvandsbassin_projekterne_20_juni_2025_JONs.pdf)
- [Høringsnotat - regnvandsbassiner.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/h&#xF8;ringsnotat_-_regnvandsbassiner_eASA.pdf)
- [Projektforslag bassin A1.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/projektforslag_bassin_a1_weaI.pdf)
- [Projektforslag bassin U22.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/projektforslag_bassin_u22_EHHA.pdf)
- [Projektforslag bassin U23.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/projektforslag_bassin_u23_YvxD.pdf)
- [Projektforslag U24.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/projektforslag_u24_VfzT.pdf)
- [Projektforslag bassin U25.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/projektforslag_bassin_u25_Vrrj.pdf)
- [Samlede høringssvar - anonymiseret.pdf](https://egedalkommune.dk/HearingMedia/samlede_h&#xF8;ringssvar_-_anonymiseret_4xh5.pdf)

## Abonnér på Høringsportalen

Har du lyst til at få opdateringer på høringer direkte i din indbakke? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor vi løbende holder dig opdateret

                                        [Tilmeld](https://egedalkommune.dk/tilmeld-nyhedsbrev)
